Przewodnik – HeatMapy kliknięć

Mapy kliknięć to skuteczny sposób na zrozumienie, co Twoi Klienci robią na stronach sklepu internetowego – gdzie klikają, na co patrzą lub które elementy ignorują.

Co to jest mapa cieplna?


Mapa cieplna (lub Heat Mapa) to reprezentacja danych w postaci graficznej, w których wartości są przedstawione kolorem. Ułatwiają one znacznie wizualizację dużej ilości istotnych danych oraz zrozumienie ich na pierwszy rzut oka.

Mapy cieplne ukazują miejsca na stronie sklepu, które są najbardziej popularne (gorące) i niepopularne (zimne). Dzięki temu, ułatwiają one analizę danych i pozwalają zrozumieć, w jaki sposób ludzie wchodzą w interakcje z poszczególnymi stronami witryny – w co klikają lub ignorują. Pomaga to znacznie identyfikować trendy i optymalizować stronę pod kątem dalszego zaangażowania Klientów.

Co ciekawe, mapy kliknięć pokazują również miejsca, w których użytkownicy klikają, dotykają palcem urządzeń mobilnych.

Ludzie nie mogą korzystać z witryny bez kliknięcia myszy lub stuknięcia urządzenia mobilnego. Te kliknięcia i stuknięcia pomagają im poruszać się po stronach i znajdować produkty, usługi lub informacje, których szukają.

Dzięki mapie kliknięć, Ty jako właściciel sklepu internetowego, projektant witryny lub sprzedawca, wiesz dokładnie, gdzie klikają i stukają Klienci?

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image.png

Dlaczego warto korzystać z map kliknięć w witrynie?

Dzięki mapom kliknięć możesz:

Sprawdzić, gdzie klikają użytkownicy witryny i dotykają w urządzeniach mobilnych,
Zidentyfikować wezwania do działania, które są ignorowane przez Klientów,
Znaleźć błędy i obszary wymagające poprawy,
Zaprezentować wizualnie dane dotyczące zaangażowania.

Ponadto mapy kliknięć są kluczowym narzędziem do śledzenia kliknięć, które pomaga dostrzec elementy, w których użytkownicy angażują się (lub nie) na twoich stronach i oceniać wzorce zachowań użytkowników. Zobaczysz, gdzie użytkownicy kliknęli tzw. „wezwania do działania” lub inne, nieoczekiwane elementy. To z kolei da Ci solidny punkt wyjścia do ulepszenia UX i pracy nad optymalizacją współczynnika konwersji czyli bezpośrednim zwiększeniem sprzedaży.

Ponadto mapy kliknięć mogą służyć jako pomoc wizualna do komunikowania problemów z witryną i optymalizacji interesariuszom lub klientom, co jest szczególnie przydatne, jeśli trafiasz do nietechnicznych odbiorców.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image.png