Przewodnik – Audyt UX

Czym jest UX oraz Audyt UX?
UX (ang. User Experience) to termin określający doświadczenia użytkowników. Mogą to być doświadczenia na dowolnym etapie kontaktu użytkownika z marką, firmą, sklepem internetowym czy nawet zakupionym produktem.

W przypadku działań marketingowych w internecie odnosi się do wrażeń, jakich doświadczają użytkownicy podczas korzystania z Twojego sklepu internetowego. UX to bardzo obszerny temat składający się na wygląd strony czyli tzw. design, funkcjonalność sklepu, użyteczność czy wreszcie jego przystępność dla Klienta. UX w ogromnym stopniu wpływa na skuteczność stron internetowych, ponieważ koncentruje się na prawdziwych, realnych zachowaniach Klientów w kontekście ich potrzeb.

Jak długo trwa audyt UX?
Analiza sklepu internetowego pod kątem UX może trwać jeden dzień, a może trwać dwa tygodnie lub być nawet procesem ciągłym. Wszystko zależy od tego, jak rozbudowany i zróżnicowany jest twój sklep. Podstawowy audyt UX które otrzymujesz w standardzie w SpiderLook trwa zazwyczaj od 3 do 5 dni roboczych – z zastrzeżeniem o którym wspominamy wcześniej.

Co obejmuje audyt UX?
Audyt UX składa się z różnych obszarów sklepu internetowego. Obejmuje on analizę serwisu pod kątem obecności określonych elementów i dostępność kluczowych funkcji niezbędnych do dokonanie zakupów przez Klientów. Sprawdzamy także użyteczność w procesie realizacji kolejnych kroków na drodze do założonego celu (np. cały proces zakupowy). Poddajemy także ocenie takie elementy jak nawigacja, formularze, CTA i instrukcje dla użytkowników, jakość i dostępność kluczowych informacji oraz komunikatów, a także spójność wizualna i estetyka.

Po skończonym audycie otrzymujesz indywidualny „Raport z Audytu UX”, czyli kilkunastostronicowy dokument, gdzie wymienione są wszelkie informacje (te pozytywne jak i wymagające poprawy) dotyczące twojego sklepu internetowego. Otrzymuje dodatkowo ponad 1 godzinny film video, omawiający najważniejsze elementy na stronie wraz z wymienionymi zaleceniami.

Czy audyt UX podnosi skuteczność strony?
Audyt UX ma wielkie znaczenie w procesie poprawiania i podnoszenia współczynnika konwersji sprzedażowej. Pamiętaj jednak, że samo wykonanie audytu niczego jeszcze nie gwarantuje, ponieważ jest tylko i wyłącznie badaniem. Z wykonanego audytu, jak pisaliśmy wyżej, przygotowuje się specjalny „Raport z Audytu UX” z oceną, diagnozą błędów i wytycznymi do optymalizacji. Dopiero zastosowanie i wdrożenie wymienionych w nim zaleceń może wpłynąć pozytywnie na biznesową skuteczność twojego sklepu internetowego.

Jakie korzyści daje audyt UX?
Audyt, czy też szerzej, wszelkie badania użyteczności i UX pozwalają dostosować zawartość i wygląd serwisu do potrzeb użytkowników. Audyt pozwala także zrozumieć, jakie czynniki wpływają na użyteczność witryny i jak należy projektować strony, które są łatwe w nawigacji i realizacji celów. Bezpośrednim efektem przeprowadzenia audytu jest sporządzany „Raport z Audytu XU” oraz film Video z audytu. W połączeniu z „Indywidualnym Raportem” daje silną podstawę do dalszych działań, które mogą zaowocować znacznym zwiększeniem sprzedaży w twoim esklepie.

Będąc naszym klientem, Audyt UX otrzymujesz całkowicie za darmo korzystając z abonamentu PODSTAWOWEGO oraz ROZSZERZONEGO. Mało tego – jeśli zostały wprowadzone dosyć istotne zmiany na sklepie – możesz w każdej chwili domówić dodatkowy Audyt UX, który uwzględni wprowadzone zmiany.

Chcesz skutecznie zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie internetowym? Zatem nie czekaj i dołącz do nas już teraz!

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image.png