Wyszukiwarka w sklepie internetowym

Prawidłowo stworzona i przetestowana wyszukiwarka potrafi zwiększyć konwersję sprzedaży nawet kilkukrotnie. Osoby, które korzystają z wyszukiwarki są najczęściej zdecydowane na zakup konkretnego produktu, którego właśnie poszukują. Wiedzą one dokładnie czego szukają i czego potrzebują. Czytaj dalej a dowiesz się jak przy pomocy prostych działań, zwiększysz swoją sprzedaż w sklepie internetowym.

Chcąc mieć wydajny, skuteczny i sprzedający sklep internetowy, warto przyjrzeć się jego poszczególnym elementom z osobna, uwzględniając jednocześnie całość witryny jako takiej. Zacznijmy zatem od wyszukiwarki – elementu, który wydaje się banalnie prosty, aczkolwiek w tej prostocie tkwi niesamowita siła i ogromny potencjał. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę, że to dzięki wyszukiwarce można zwiększyć obroty nawet kilkukrotnie. Zauważ, że wielu internautów korzystających z naszego sklepu używa jej w celu znalezienia konkretnego produktu, którego potrzebują, aby następnie od razu przejść do karty produktu. Komputer na stole, karta kredytowa w ręku gotowa do wykonania płatności, wyszukiwarka włączona a tutaj… klops! Jeśli wyszukiwarka produktów na stronie sklepu nie działa prawidłowo – Klient albo będzie mieć trudności ze znalezieniem poszukiwanego produktu albo od razu ucieknie ze strony i więcej na nią nie powróci.

Jak zatem odpowiednio testować wyszukiwarkę, aby była efektywna?
Jest wiele elementów, o które należy zadbać, aby była ona poprawnie sprawdzona i przynosiła zyski stronie. Na wstępie powinniśmy określić co powinno zostać przetestowane, jeśli chodzi o samo działanie wyszukiwarki, np:
– wyświetlanie wyszukiwarki – czy sama wyszukiwarka jako taka jest poprawnie widoczna,
– aktywizacja pola wyszukiwania – czy pole do wpisywania szukanego ciągu znaków aktywuje się?
– podpowiedzi podczas wpisywania – czy wpisując nazwę produktu, pojawiają się podpowiedzi?
– stronicowanie – czy wyniki są podzielone na strony i nawigacja pomiędzy nimi jest poprawna itp.,
– obsługa tzw. pustego ciągu znaków – co się dzieje, gdy będziemy szukać pustego ciągu znaków?
– adekwatność wyszukiwania – czy prezentowane wyniki są zgodne z oczekiwaniami

Oczywiście są to tylko podstawowe rzeczy, które należy przetestować a jest ich naprawdę o wiele, wiele więcej. Warto także zwrócić uwagę m.in. na:
– czas odpowiedzi na wyniki
– działanie przycisku „szukaj”
– sortowanie wyników
– sposób wyświetlania przy braku wyników
– bezpieczeństwo
– różnice w wyszukiwaniu pomiędzy użytkownikiem zalogowanym i nie zalogowanym

Jak sami widzicie, kwestia przetestowania wyszukiwarki na sklepie, zawiera wiele elementów, które powinny działać poprawnie. Jeśli wszystkie te elementy będą działać tak jak należy i ze sobą w odpowiedni sposób współpracować (przycisk „szukaj”, podpowiedzi itd.) – możesz być pewien, że odwdzięczą się zwiększoną sprzedażą na sklepie. Jednak z drugiej strony, każdy wykryty błąd przez internautę, może prowadzić do zniechęcenia użytkownika czyli potencjalnego Klienta. Weźmy np. stronicowanie które nie działa. Wyświetli nam się 120 pozycji wyszukiwania, podzielonych na 12 podstron. Niestety nie możemy przejść do kolejnej podstrony (nr 2) gdyż nie działa nawigacja stronicowania. Co zrobi Klient?

Jeśli nie ucieknie ze sklepu – na pewno odniesie negatywne wrażenie o naszej stronie na długi czas…


Pamiętaj, zwiększając wydajność i skuteczność wyszukiwarki na stronie internetowej poprawiasz wyniki konwersji sprzedażowej a co za tym idzie obrót twojego sklepu rośnie.