Czym jest User Experience

User Experience, w skrócie UX, to z angielskiego tzw. Doświadczenie Użytkownika. Formalnie, wg definicji, UX to całość postrzegania i reakcji osoby, które są wynikiem korzystania przewidywanego korzystania z produktu, usługi lub systemu. Najprościej jednak określić User Experience jako 3 najwazniejsze cechy produktów:

  • Użyteczność (produkty funkcjnalne, łątwe w użyciu, ergonomiczne),
  • Atrakcyjność (produkty wzbudzające porządanie o miłym dla oka wyglądzie)
  • Dostarczanie pozytywnych emocji (produkty wywołujące uśmiech na twarzy użytkownika w trakcie jego używania).

Widać wyraźnie, z opisu powyższych trzech cech, że produkt z dobrym UX ma dla uzytkownika dużą wartość. Jest on pożądany, potrzebny oraz lubiany. Czyż nie tego chcielibyśmy, aby nasze sklepy internetowego tak właśnie były odbierane przez internautów? Pamiętajmy, że efekt poprawnego User Experience to przede wszystkim efekt emocjonalny u Klientów. Dlatego właśnie, dbanie o User Experience jest procesem o który warto zadbać na pierwszym miejscu – zadowolony użytkownik nie tylko powraca na dany sklep internetowy lecz także będzie bardziej dokonać w nim zakupów a nwet polecić go swoim znajomym. Warto dodać, iż dbanie o pozytywne doświadczenia użytkowników służy również budowaniu lojalności Klientów co przekłada się bezpośrednio w budowanie marki esklepu.

Wspomnieliśmy wyżej o czymś takim jak Użyteczność. Warto przy tym terminie zatrzymać się nieco na dłużej, gdyż jest on niezwykle istotny w zrozumieniu danej tematyki. Otóż produkt, czyli w naszym przypadku sklep internetowy, jest użyteczny, gdy umożliwia i pozwala na dokładną realizację celów użytkownika (np. dokonanie zakupu) w sposób sprawny i szybki (np. prędkość ładowania się strony, szybkie wyszukiwanie danego produktu) i bez zbędnych frustracji i utrudnień (satysfakcja). Poziom satysfakcji jest w tym przypadku rozumiany nie tyle jako pozytywne emocje (uśmiech na twarzy Klienta) ale jako zwyczajne zadowolenie z fakty wykonania zadania (dokonania zakupu) bez problemów po drodze.

Niezwykle ważne jest zauważenie faktu, iż użyteczność, a co za tym idzie również cały User Experience, nie jest czymś zero-jedynkowym, ale zawsze zależy od danego produktu (u nas jest to sklep internetowy), jego kontekstu użycia jak i grupy odbioróce. Juz w samej definicji widzimy, jak istotną rolę odgrywa właśnie uzytkownik końcowy (internauta) jak i jego środowisko bez poznania których trudno jest nie tylko właściwie stworzyć sklep internetowy, lecz także zweryfikować na ile jest on użyteczny dla odbiorcw.

Jednak, gdy sam sklep internetowy już istnieje, jak możemy zmierzyć jego użyteczność a nawet zweryfikować UX? Najlepiej posłużyć się różnego rodzaju narzędziami do analizy działań użytkownika na stronie. Jednym z najbardziej skutecznym narzędziem, chociaż oczywiście nie jedynym, jest tzw. Nagrywanie Sesji. W blogu tym znajdziesz wiele wpisów dotyczących tego rowiązania, jak opisy innych rozwiązań, które poświęcone są pośrednio lub bezpośrednio zwiększaniu konwersji sprzedażowe.

Tak, zgadza się. To właśnie poprawny User Experience na stronach sklepów internetowych jest odpowiedzialny za 90% skutecznej sprzedaży na nich.